Im więcej żółci, tym mniej pasożytów – 5 ziół wspomagających wątrobę!
Ostatnio sporo u nas pod kątem pasożytów. Zaczęliście już oczyszczać swój organizm? Pamiętajmy o wątrobie! Ten organ oczyszcza krew (z bakterii, wirusów i… pasożytów!) i wydziela żółć do jelit – gdzie często gnieżdżą się intruzi. To dzięki wątrobie wydalamy (już zneutralizowane, chyba, że jest ich zbyt dużo) toksyny! Im silniejsza wątroba i im więcej żółci – tym mniej pasożytów, bakterii i innych niechcianych lokatorów! Oczywiście wtedy, kiedy o nią dbamy, a nie zamęczamy szkodliwym pokarmem i stylem życia.
W Medycynie Chińskiej Wątrobę porównuje się do Generała – kontroluje ona Energię i Krew, magazynuje i rozsyła substancje tam, gdzie są potrzebne. Oczyszcza Krew i dba o jej jakość – chroni organizm przed intruzami! Krew dostarcza energii całemu organizmowi – zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej. Dlatego stan Wątroby często ma odbicie w nastroju i stanie emocjonalnym. Jako, że Wątroba dba o Krew, reguluje też cykl miesiączkowy u kobiet.
Co szkodzi wątrobie? Niezdrowe jedzenie – nadmiar cukrów, tłuszczów, przetworzonej żywności, alkoholu i np. pestycydów, którymi pokryte są dziś owoce i warzywa (Jak się ich pozbyć? Jest na to szybki prosty sposób – poczytaj!).
Jak wspomóc wątrobę w jej pracy? Oto 5 ziół które działają żółciopędnie i wspomagająco na wątrobę:
- Mniszek lekarski – działa żółciopędnie, przeciwzapalnie i pobudza wątrobę do pracy. Pomoże również nerkom – działa także moczopędnie.
- Ziele dziurawca – jedno z najpopularniejszych ziół żółciopędnych – flawonoidy zawarte w dziurawcu rozkurczają drogi żółciowe i zapobiegają tworzeniu się kamieni. Podczas jego zażywania ostrożnie z solarium i opalaniem na słońcu – ma działanie fotouczulające.
- Korzeń karczocha – również żółciopędny i żółciotwórczy, wpływa również pozytywnie na przemiany tłuszczów (pomoże więc zadbać o prawidłowy poziom złego cholesterolu).
- Ostropest plamisty – świetne zioło wspomagające pracę wątroby i chroniące ją, a także wpływające pozytywnie na trawienie. Zapobiega marskości wątroby i powstawaniu kamieni żółciowych. Dzięki obecności flawonoidów pomaga również usuwać wolne rodniki z organizmu.
- Krwawnik – jego tradycyjne zastosowanie związane jest z hamowaniem krwi – niegdyś przykładano go na rany. Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, pomoże przy niestrawności i wzdęciach, podkręci metabolizm no i oczywiście – zwiększy wydzielanie żółci.