Wiosenne porządki – dwudniowe oczyszczanie wątroby.

Wiosenne porządki – dwudniowe oczyszczanie wątroby.

Ostatnio dużo piszemy o Wątrobie – to ona na wiosnę staje się szczególnie aktywna. Wątroba jest odpowiedzialna za jakość i ilość Krwi oraz rozprowadzanie jej po organizmie. Więcej o Wątrobie, jej funkcjach, a także o ziołach, które wspomogą jej pracę znajdziecie we wpisie Im więcej żółci, tym mniej pasożytów!

Dla przypomnienia, przedstawiamy niektóre funkcje Wątroby wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej:

Dziś opiszemy prostą i skuteczną kurację, która doskonale oczyści Wątrobę i drogi żółciowe – oczyszczanie wg. dr. Hulda Regehr Clark. Taka kuracja usprawnia krążenie żółci oraz pozwala pozbyć się zalegających złogów – kamieni żółciowych (przy dużej ilości złogów potrzebne jest powtarzanie kuracji).

Taką kurację szczególnie powinny przeprowadzić osoby pijące alkohol, palące papierosy, żywiące się tłustymi pokarmami, fast foodami, napojami słodzonymi i gazowanymi, osoby zażywające dużo lekarstw oraz mieszkańcy wielkich miast.

Jedyne przeciwskazania to stan obniżonej odporności, osłabienie oraz infekcje.

Jak często oczyszczać wątrobę? Raz do roku, właśnie w okresie przedwiosennym. W przypadku osób cierpiących na kamienie żółciowe może zaistnieć potrzeba kilku kuracji  odstępach kilku tygodni lub miesięcy – jest to już kwestia indywidualna.

Najlepiej wykonywać oczyszczenie wątroby po kuracji przeciwpasożytniczej. Rekomenduję również poprzedzić kurację tygodniową dietą – eliminacją mięsa, nabiału, cukru, glutenu albo chociaż pszenicy (poza mięsem generalnie zalecam unikanie pozostałych produktów!). Korzyści są zwielokrotnione – organizm już podczas tygodnia przygotowawczego zaczyna się oczyszczać (można dodatkowo wprowadzić świeżo wyciskane soki z dodatkiem gorącej wody i wyciśniętego imbiru, by nie ochładzać przewodu pokarmowego), ucieszy nas utrata od 2-4 kilogramów, a sama procedura przebiegnie skuteczniej!

Przed przystąpieniem do kuracji zaplanuj sobie czas, abyś miał wolny wieczór i mógł odpocząć na drugi dzień. Tego dnia nie bierz leków, jeśli nie musisz.

Pierwszego dnia do godziny 14 spożywaj lekkie produkty i pij dużo wody. Żadnych tłuszczy i przetworów mlecznych!

Od godziny 14 już nic nie jedz! To bardzo ważne – możesz się gorzej czuć, jeśli będziesz jadł coś między kolejnymi porcjami. Możesz jedynie pić czystą wodę. Przygotuj 4 łyżki stołowe soli gorzkiej EPSOM (do kupienia w aptekach, sklepach internetowych) i wymieszaj w 3 szklankach wody (750ml) – otrzymasz 4 porcje roztworu, z czego dwie wypijesz tego samego dnia, a dwie na drugi dzień. Najlepiej przechowaj roztwór w słoiczku w suchym miejscu.

Godzina 18:00 – pierwsza dawka – pijemy ¾ szklanki, jakieś 180ml. Pijemy szybko, w ciągu 5 minut. Nie smakuje najlepiej, możesz ewentualnie przepłukać usta ciepłą wodą. Innym sposobem jest picie przez słomkę, aby możliwie ominąć kubki smakowe. Sól oczyszcza jelita i rozszerza drogi żółciowe, aby wydalanie złogów przebiegało bezboleśnie i sprawnie. Możesz spacerować po mieszkaniu – roztwór szybciej zadziała. Być możesz musisz już udać się do toalety – spokojnie, to całkiem normalne, w końcu oczyszczasz jelita.

Godzina 20:00 – druga porcja – ¾ szklanki. Możesz już przyszykować sok z grejpfruta. Wymieszaj ½ szklanki oliwy z oliwek + ¾ szklanki soku z grejpfruta. Przelej do zamykanego opakowania, np.  słoika i dobrze wstrząśnij, aby sok połączył się z oliwą. Przed 22:00 uszykuj się do spania, ostatni raz idź do łazienki i przyszykuj termofor.

Godzina 22:00 – wypij przygotowany sok z oliwą na stojąco (w ciągu 5 minut!), możesz przez słomkę. Połóż się szybko i przyłóż termofor do wątroby – prawy bok pod żebrami. Leż nieruchomo przez 20 minut. Możesz czuć, jak opuszcza wątrobę to, co w niej zalegało. Ustaw budzik na 6:00 i idź spać.

Godzina 6:00 – jeśli czujesz taką potrzebę, idź do łazienki, jeśli jest Ci niedobrze możesz jeszcze poleżeć. Kiedy się poprawi, wypij trzecią porcję roztworu.

Po dwóch godzinach od trzeciej porcji, wypij ostatnią, czwartą szklankę roztworu z solą EPSOM.

Tego dnia dużo odpoczywaj, leż lub spaceruj powoli po mieszkaniu. Po ostatniej porcji możesz, a nawet powinieneś już pić dużo wody. Później wypij sok z grejpfruta – pomoże wrócić wątrobie do normalnego cyklu pracy. Po pół godzinie możesz dołączyć też owoce. Dopiero wieczorem zjedz coś delikatnego – kaszę, warzywa, kanapkę. Najlepiej przez dwa, trzy dni unikaj tłustych potraw i przetworów mlecznych, żeby nie obciążać wątroby.

W kolejnych dniach możesz wspomóc Wątrobę i pić zioła z wpisu, o którym wspominaliśmy na początku – Im więcej żółci, tym mniej pasożytów!

Czujesz, że nie możesz ruszyć z miejsca, tłumisz w sobie emocje…? Poczytaj też o stagnacji Wątroby!

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.