Mandarynki stosuje się przede wszystkim w leczeniu dolegliwości związanych z trawieniem. Według tradycyjnej medycyny chińskiej, większe właściwości lecznicze przypisuje się wysuszonej skórce, Chen Pi, co tłumaczyć można jako „sędziwa skórka”. Z początku ma ona słodko-ostry posmak, po pewnym czasie staje się gorzka i ostra.
Może być dodawana do naparów, herbat, kompotów, wypieków.
Picie naparów z Chen Pi pomaga utrzymać pokarm w odpowiednim miejscu, obniża napięcie w mięśniach, także układu pokarmowego. Wpływa również pozytywnie na serce, usprawniając jego wydajność. Chen Pi stosuje się także w celu łagodzenia objawów alergii.
Działanie wg medycyny chińskiej: reguluje Qi, pobudza krążenie Qi, kieruje Qi w dół. Wzmacnia funkcje transportu Śledziony, reguluje środek i rozluźnia przeponę. Osusza wilgoć i przekształca śluz.
Wskazania do zastosowania:
- łagodzenie reakcji alergicznych
- biegunka, zaparcia
- nudności, wymioty
- wzdęcia, uczucie pełności
- przejedzenie
- wrzody
- niestrawność
- wspomagania trawienia
- kaszel z wilgotnym śluzem
- odkrztuszanie wydzieliny
- czkawka
- zapalenie wątroby, śledziony
- duszności w klatce piersiowej
- luźne stolce
- gruby, tłusty nalot na języku
Przeciwwskazania: nie stosować w przypadku suchego kaszlu, nadmiernie czerwonego języka oraz odpluwania krwią.
Taki napar pomaga m.in. osuszyć i poruszyć Wilgoć, ogrzewa oraz wzmacnia. Gotujemy kompot z gruszek, dodajemy do niego garść Chen Pi
i imbiru.
Herbatka na trawienie
Oprócz Chen Pi potrzebujemy koper włoski oraz świeżą miętę. Łyżkę Chen Pi i łyżkę kopru zalewamy 200ml wrzątku, parzymy przez parę minut, dodajemy kilka listków świeżej mięty i znów zaparzamy parę minut. Pijemy ciepłe!