Dlaczego nie możesz schudnąć? Czyli kiedy szwankuje Śledziona.

Dlaczego nie możesz schudnąć?
Czyli kiedy szwankuje Śledziona.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej Śledziona (a właściwie obieg czynnościowy Śledziony, czyli Śledziona i Trzustka, ale trzymajmy się uproszczonej nazwy) jest blisko związana z Żołądkiem. Zarządza przemianami pożywienia, przyjmowaniem i rozprowadzaniem składników odżywczych po organizmie, a także reguluje procesy metaboliczne. Śledziona jest odpowiedzialna za strukturę – podtrzymuje ciało, narządy, naczynia krwionośne, mięśnie i ścięgna na swoim miejscu. Rozprowadza także wilgoć po ciele – decyduje, jak lepka ma być Krew i inne płyny, ile wilgoci dostarczyć mięśniom i ciału. Ma to więc wpływ na wygląd, kształt oraz wagę naszego ciała.

Śledziona zajmuje się przyjmowaniem, przetwarzaniem, utrzymywaniem i przekształcaniem – nie tylko składników odżywczych, ale także informacji przez nasz umysł. Dlatego ma wpływ na naszą koncentrację, pamięć i pomysłowość. Zbyt duże obciążenie (zarówno pokarmowe, jak i umysłowe) odbija się na Śledzionie, powodując ospałość, natłok myśli, uczucie pełności, a nawet apatię.

Śledziona uwielbia ciepło, suchość i regularność – podstawą dla jej prawidłowego funkcjonowania są więc ciepłe i regularne posiłki. Bardzo ważne jest śniadanie – powinno być koniecznie ciepłe, najlepiej spożywanie między 7 a 9 rano – to godziny, w którym swoje maksimum energetyczne osiąga Żołądek, dzięki czemu trawienie przebiega z największą możliwą wydajnością. W kolejnych godzinach (9-11) przypada maksimum energetyczne Śledziony, co zwiększa przyswajalność dostarczonych składników odżywczych.

A kiedy przypada minimum energetyczne tych narządów? Po godzinie 19 – do tej godziny powinniśmy być już po ostatnim posiłku. Wieczorne jedzenie sprzyja gromadzeniu śluzu, a co za tym idzie – przybieraniu na wadze. W ciągu dnia najlepiej posłużą nam trzy regularne, ciepłe posiłki. Najważniejszym z nich jest śniadanie, które ma ogrzać i wesprzeć obieg Śledziony na cały dzień. Dobrym pomysłem będą płatki owsiane, orkiszowe, kasza jaglana czy musli amarantusowe. Koniecznie należy unikać produktów wychładzających i śluzotwórczych, np. przetworów mlecznych.

Czym objawia się niedobór Qi lub Yang Śledziony? M.in. osłabieniem mięśni i kończyn, wychłodzeniem (szczególnie dolnych partii ciała), zmęczeniem, problemami z koncentracją, sennością po posiłkach, niechęcią do spożywania płynów, luźnym stolcem, niskim ciśnieniem, a także nadwagą (luźną tkanką tłuszczową). Terapeuta medycyny chińskiej zwróci także uwagę na język, a szczególnie na odciski zębów na brzegu języka, charakterystyczne dla niedoboru Qi i Yang Śledziony. Język będzie bardziej blady i opuchnięty. Może się także pojawić cienki, biały nalot.

Jeśli niedobór Qi lub/i Yang Śledziony trwa przez dłuższy czas, dochodzi do nagromadzenia śluzu w organizmie. Nadmiar śluzu w organizmie to najczęściej efekt nieodpowiedniej diety, a także pozostałości po infekcjach. Szczególnie zaśluzowują mrożonki, konserwy oraz potrawy przygotowywane w kuchence mikrofalowej (nie tylko zaśluzowują, ale są też po prostu szkodliwe – odradzam więc każdemu, nie tylko w przypadku niedoborów dotyczących Śledziony!). Gromadzeniu śluzu, a także ogólnemu osłabieniu Śledziony sprzyja także nadużywanie leków, siedzący tryb życia, choroby przewlekłe oraz zamartwianie się (natłok myśli, stres, nerwy).

Ten stan także może się pogłębiać – zimny śluz może przekształcić się w gorąco, którego znacznie ciężej się pozbyć, niż zimnego śluzu. Warto zatem wiedzieć, jakie produkty stymulują wytwarzanie śluzu, a które pomogą się z nim rozprawić oraz wspomogą pracę Śledziony. Przede wszystkim śluzotwórczo i osłabiająco na Śledzionę działają pokarmy zimne termicznie (w końcu Śledziona lubi ciepło!), a także te zawierające skrobię i białka. Więcej o zimnym i gorącym śluzie, wskazówki żywieniowe (wykaz polecanych oraz niewskazanych produktów), a także gotowe receptury znajdziesz tutaj, we wpisie „Jak pozbyć się nadmiaru śluzu. Wskazówki żywieniowe oraz 4 gotowe receptury”.

 

 

Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „Dlaczego nie możesz schudnąć? Czyli kiedy szwankuje Śledziona.

  1. leszek zarski komentarz:

    Witam wspomniana kasza jaglana ma zływwpływ na tarczyce

  2. leszek zarski komentarz:

    Wspomniana kasza jaglana w dużychiilościach ma zływwpływ na funkcję tarczycy

    • Aneta Murakowska komentarz:

      W wielu źródłach proso dodawane jest do listy pokarmów mających niekorzystny wpływ na tarczycę, podobnie jak warzywa krzyżowe, psiankowate, strączki, ale ten przepis nie widnieje tutaj w kontekście Hashimoto 🙂 O diecie wskazanej dla tej choroby będzie osobny, wyczerpujący wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *