Wybór kosmetyków wcale nie jest prosty – ogromny asortyment, przeróżne składy, które trzeba sprawdzać (i do tego zachęcam!) aby były naturalne i dobre dla naszej skóry, a do tego często niemałe ceny. Tymczasem tuż obok siebie, w kuchennej szafce, gdzieś na półmisku lub w lodówce, możemy znaleźć szybkie i tanie rozwiązanie na częste przypadłości lub po prostu – dla zdrowia i urody!
Zaczynamy przegląd kuchni:
- Pomidory i ogórki często lądują na naszych kanapkach lub w sałatkach – tymczasem świetnie działają też bezpośrednio nałożone na cerę! Pomidor jest bogaty w wiele witamin, łagodzi stany zapalne, wzmacnia naczynia krwionośne, odżywia, nawilża i rozjaśnia skórę oraz zapobiega zmianom skórnym. Można stosować także na trądzik, przebarwienia, zaczerwienienia. Można w szybszej wersji, po prostu natrzeć pokrojonym pomidorem skórę i przemyć sokiem, lub poświęcić chwilę i przygotować maseczkę. Wówczas należy usunąć nasiona i skórkę, a z miąższu zrobić pastę. Do rozgniecionego pomidora warto dodać ogórka (także rozgniecionego), dzięki czemu pasta będzie się lepiej trzymać, a dodatkowo zyska właściwości. Taką pastę możemy trzymać na twarzy nawet godzinę. Ogórek doskonale nawilża, zmiękcza i wygładza skórę, zmniejsza wydzielanie serum oraz ma właściwości ściągające, sprawdzi się więc przy cieniach lub opuchliźnie pod oczami. Podobnie jak z pomidora, z ogórka również można przyrządzić osobną maseczkę, lub połączyć oba produkty.
- Płatki owsiane – owsianka to genialny pomysł na śniadanie: z owocem, suszonym lub świeżym, z orzechami, bakaliami… a co, gdyby płatki owsiane nałożyć na twarz? Nawilżenie, złagodzenie podrażnień, gojenie ran (w tym np. blizn potrądzikowych), opóźnianie procesów starzenia się skóry! Same plusy. Dzięki antyzapalnemu działaniu owsa, sprawdzi się także dla osób o wrażliwej, alergicznej cerze. Pomysłów jest wiele – możemy wymieszać płatki owsiane (4-5 łyżek) z łyżką miodu (o nim za chwilę 🙂 ) i łyżką mleka oraz pięcioma łyżkami dobrej wody. Gdy maseczka gęstnieje, wówczas nakładamy ją na twarz. Możemy także, zamiast czekać do zgęstnięcia, zmiksować płatki owsiane z wodą lub mlekiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do maseczki dodawać zioła. Zamiast wody, używamy wówczas naparu z wybranych ziół. Do cery tłustej sprawdzi się skrzyp polny, warto także sięgnąć np. po rozmaryn. Maseczki zmywamy po ok. 15-20 minutach.
- Miód – nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu. Miód nawilża, odkaża, ujędrnia i pomaga usuwać zmarszczki, opóźnia starzenie, dba także o prawidłowe ukrwienie skóry. Miód najczęściej jest dodatkowym składnikiem maseczek – jak wyżej przy płatkach owsianych. Można dowolnie mieszać z płatkami owsianymi, cytryną, migdałami, żółtkiem, mlekiem, jabłkiem… Aby zagęścić, można użyć gliceryny. Ubite białko z dodatkiem miodu świetnie sprawdzi się na zaskórniki! Możesz też używać miodu jako toniku, rozrabiając go z ciepłą wodą i nakładając przy użyciu wacika. Łącząc go z kolei z sokiem z cytryny, uzyskasz świetne właściwości oczyszczające!
- Tym sposobem przechodzimy płynnie do cytryny – ta z kolei świetnie oczyszcza, rozjaśnia, zmiękcza. Ale uwaga – rozjaśnia dość mocno, sprawdzi się więc przy przebarwieniach, może jednak sprawić, że znikną piegi. Ostrzeżenie także dla skóry wrażliwej – nie stosuj nigdy cytryny nierozcieńczonej, zawsze mieszaj z ciepłą wodą i stosuj w tej formie jako tonik. Nie używamy także przed opalaniem. Przy użyciu cytryny możesz również wykonać oczyszczający i odświeżający peeling. Zanurzaj plasterki cytryny w cukrze, a następnie pocieraj nimi twarz. Na koniec przemyj twarz ciepłą wodą.
- Jajko – żółtko czy białko? Jedno i drugie! Żółtko intensywnie odżywia i nawilża, leczy dolegliwości skórne, białko z kolei przede wszystkim oczyszcza, zwalcza wolne rodniki, więc także zapobiega powstawaniu zmarszczek. Oba produkty możesz używać oddzielnie, łącznie, z dodatkami miodu, cytryny, etc – w Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów i inspiracji do tworzenia własnych!
Na przykład:
Nawilżenie: do żółtka dodaj łyżkę oleju kokosowego i łyżkę oliwy z oliwek, łyżkę miodu oraz pół łyżeczki soku z cytryny. Wszystko wymieszaj i trzymaj na twarzy przez 20 minut.
Usuwanie martwego naskórka: zblenduj/rozduś żółtko z dwoma plastrami ananasa. Oczyścisz i zmiękczysz skórę, a także nawilżysz i odżywisz. Skóra po zabiegu jest matowa, gładka i miękka.
- Ziemniak – utarte ziemniaki sprawdzą się jako okład na skórę, aby ją oczyścić i odżywić! Działają jak puder – wchłaniają sebum i nadają skórze matowy odcień. Sok z ziemniaka ułatwia gojenie się ran, poprawia ukrwienie skóry oraz zapobiega trądzikowi. Wystarczy, że zetrzesz obranego ziemniaka na tarce. Możesz do niego dodać sok z cytryny i/lub miód, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
- Migdały – do oczyszczania, nawilżania, rozjaśniania, a także do wygładzania blizn – jajko dodatek do innych maseczek, rozmoczone jako osobny produkt lub np. wymieszane ze świetną wodą różaną (pisaliśmy o niej na naszym fanpejdżu – wodę różaną można stosować do przemywania twarzy nawet kilka razy dziennie! Świetnie oczyszcza, nawilża, zmiękcza, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Reguluje pH skóry, usuwa przebarwienia i rozjaśnia cerę! Nadaje się do każdej skóry, także wrażliwej). Migdały zanurzamy w wodzie na noc, obieramy ze skórki i przygotowujemy z nich papkę. Wówczas możemy do nich dodać wybrane składniki i maseczka gotowa!
- Czosnek – to może być zaskoczenie, bo zapach faktycznie nie należy do najprzyjemniejszych do stosowania na skórę, jednak dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym genialnie oczyszcza skórę i pomaga pozbyć się zaskórników. Albo pocieramy twarz rozdrobnionym czosnkiem, albo używamy przygotowanego wcześniej sosu czosnkowego, czyli rozdrobnionego czosnku wymieszanego np. z jogurtem lub miodem.
- Soda oczyszczona – przyśpiesza gojenie, zmniejsza trądzik i blizny potrądzikowe, oczyszcza. Maseczkę przygotowuje się rozdrabniając sodę w wodzie, aż do uzyskania gęstej masy. Na skórze trzymamy do 20 minut. Taka maseczka dogłębnie oczyszcza i rozjaśnia cerę! Niektóre osoby z wrażliwą skóra mogą odczuwać swędzenie, warto zacząć więc od próby na małym fragmencie skóry.
- Kurkuma – w Azji od dawna stosuje się kurkumę jako składnik maseczki do twarzy! Kurkuma działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, pomaga przy przebarwieniach, trądziku, bliznach – przyśpiesza gojenie. To prawdziwy skarb – wystarczy wymieszać łyżkę kurkumy z łyżka miodu i łyżką mleka, można dodać także sok z cytryny. Świetnym dodatkiem będzie też kropla olejku eterycznego, np. z drzewa sandałowego lub herbacianego, olejku migdałowego.
- Zioła! Przemywanie twarzy ziołami to od dawna znany i sprawdzony sposób na piękną cerę. Świetnie sprawdzi się rumianek (delikatny i ściągający, dobry przy trądziku, a także opuchniętych oczach), zielona herbata (także ściąga i oczyszcza), szałwia (także ściąga i pomaga przy problemach skórnych), pokrzywa (bakteriobójczo, też przy trądziku), skrzyp (na cerę naczyniową i na rany), etc.