RECEPTURY NA USUNIĘCIE OWSIKÓW
Poniżej znajdują się propozycje kuracji, zalecenia żywieniowe oraz lista ziół które pomogą pozbyć się tego pasożyta. Pamiętaj, że kuracji powinna podjąć się cała rodzina. Owsica jest nazywana „chorobą rodzinną” nie bez powodu – rozprzestrzenia się niezwykle szybko! Szczególną uwagę należy więc zwrócić na higienę i porządek.
Możesz wybrać taką kurację, która najlepiej Ci odpowiada lub łączyć niektóre ze sobą – pamiętaj także, że gdy przyjmujesz leki przeciwpasożytnicze, powinieneś skonsultować dobór kuracji z lekarzem prowadzącym. Kuracje warto powtarzać dwa razy w roku, najlepiej rotując receptury, żeby zwiększyć skuteczność.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapoznaj się najpierw z innymi wpisami o pasożytach.
Możesz też skorzystać z kuracji opisanych w zaleceniach przeciw glistom – większość z nich będzie przydatna także w przypadku owsików i innych pasożytów.
Receptury polskiego zielarza Witolda Poprzęckiego na owsiki:
Kwiat rumianku pospolitego 10g + kwiat wrotyczu 25g + ziele piołunu 40g + kora kruszyny 25g. przez trzy, cztery dni. 2 łyżki ziół zalać 2 szklankami wody wrzącej – pić przez tydzień. Tej recepty nie należy stosować w razie ciąży.
Kwiat rumianku 15g + kwiat wrotyczu 15g + ziele piołunu 45g. 2 łyżki ziół zalać 2 szklankami wody wrzącej, pić co godzinę po łyżeczce od herbaty.
Ziele piołunu 2g + korzeń lukrecji 2g + anyż 0,5g – siedem takich porcji sproszkowanych po jednej dziennie zażywać na czczo przez tydzień, popijając najlepiej odwarem ze śliwek suszonych.
Warto włączyć do swojej diety również (ogólne zalecenia co do diety znajdziesz we wpisie 4 najlepsze sposoby na pozbycie się pasożytów):
– jabłka, suszone śliwki (generalnie więcej błonnika, a wykluczyć słodycze i tłuszcze!)
– surową marchew
– kiszonki
– żurawinę
– grejpfruty (a także wyciąg z nasion grejpfrut – działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo)
– kokosa, olej kokosowy (łyżeczkę świeżo zmielonego miąższu kokosa możesz dodać do swojego śniadania, a 3 godziny po posiłku wypić szklankę mleka z olejkiem rycynowym (od 30 do 60 ml), który zadziała przeczyszczająco)
– czosnek
– cebulę
– dynię (pestki i olej) – można także przyrządzić napar: około 300 g pestek dyni należy gotować na małym ogniu przez 2 godziny w 2 szklankach wody.
– granaty
– papaję (liście papai również wykazują właściwości pasożytobójcze. Można je, podobnie jak pestki, wysuszyć i sproszkować. Około 15 g powstałego proszku zaparzać w 250 ml wrzącej wody i pić ciepłe; pestki natomiast, również wysuszone i sproszkowane, rozpuszczać w ilości jednej łyżeczki na szklankę wody lub mleka i pić na czczo; do leczenia możemy wykorzystać także sok z papai. Łyżkę świeżego soku należy wymieszać z łyżką miodu i 3 łyżkami gorącej wody. Wypić przygotowaną w ten sposób mieszankę. Po dwóch godzinach od wypicia sporządzić kolejną mieszankę: do 250 ml ciepłego mleka dodać 30-60 ml olejku rycynowego o działaniu przeczyszczającym)
– owoce rangoon creeper (indyjski owoc, stosowany przez tamtejszą ludność przeciw zmianom skórnym wywołanym przez pasożyty)
– buraki (np. gotowane)
– kapustę
– rzodkiew
– por
– paprykę czerwoną
– kurkumę (raz dziennie wymieszaj proszek lub sok ze szklanką mleka/wody – działa szybko
i pomaga przy przewlekłej biegunce, którą powodują pasożyty)
– migdały
– goździki
– olej z goździka korzennego
– kora z wierzby białej (szczególnie skuteczna na owsiki)
– kora kruszyny
– korę Pau D’Arco (jej składnik pomaga usunąć infekcję, wirusy i pasożyty, w tym lambliozę!)
– glistnik (najlepiej działa na glistę ludzką, ale będzie pomocny także przy owsikach)
– komosę piżmową (od wieków stosowana na wszystkie rodzaje pasożytów na całym świecie)
– berberys zwyczajny
– bazylię
– oregano (także olejek z oregano)
– miętę
– lawendę
– rumianek
– macierzankę
– szałwię
– łopian
– tymianek
– piołun
– wrotycz
– lucernę siewną (wzmocni i zaopatrzy w witaminy, których często brak przy zakażeniu pasożytami)