5 przemian: Wiosna, element Drzewa

5 przemian: Wiosna, element Drzewa

5 Przemian to filozofia wykorzystywana do wyjaśniania wszystkich procesów na Niebie i Ziemi. Znajduje swoje zastosowanie we wszystkim: w leczeniu, gotowaniu, kształtowaniu naszej osobowości… Tłumaczy wszystkie zjawiska, które nas otaczają. Te 5 Przemian to Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Odpowiadają im kolejno pory roku: Wiosna, Lato, Późne Lato, Jesień oraz Zima. Każdemu z tych Elementów przypisany jest też smak, kolor, emocja itd. Aktualnie trwa Wiosna, czyli Przemiana Drzewa. To czas narodzin i rozwoju: wszystko powoli budzi się do życia. jak już pisaliśmy wcześniej, to dobry czas na oczyszczanie, porządki i nowe początki.

Narządem, który jest w tym czasie szczególnie aktywny, jest Wątroba. W Medycynie Chińskiej Wątrobę porównuje się do Generała – kontroluje ona Energię i Krew, magazynuje i rozsyła substancje tam, gdzie są potrzebne. Oczyszcza Krew i dba o jej jakość – chroni organizm przed intruzami! Krew dostarcza energii całemu organizmowi – zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej. Dlatego stan Wątroby często ma odbicie w nastroju i stanie emocjonalnym. Jako, że Wątroba dba o Krew, reguluje też cykl miesiączkowy u kobiet. Wiosna to idealny moment na oczyszczenie Wątroby – poczytaj o tym TU.
O innych funkcjach Wątroby pisaliśmy już w poprzednich wpisach, dla przypomnienia spójrzmy na nie jeszcze raz:

Filozofia 5 Przemian podpowiada Nam, jak wesprzeć się w danym okresie pożywieniem, na co zwrócić szczególną uwagę. To tylko jedno z licznych jej zastosowań. Jak zatem żywić się Wiosną?

Jak już wspominaliśmy, smakiem związanym z Wiosną jest smak kwaśny – ten smak ma pozytywny wpływ na organ przypisany tej Przemianie, czyli na Wątrobę. Wszelkie kombinacje pokarmów ciepłych, gorących, kwaśnych, słodko-kwaśnych będą dla Wątroby korzystne, szczególnie na Wiosnę! Ze smakiem kwaśnym jednak nie przesadzamy, żeby nie przeciążyć obiegu Wątroby – Wiosną wszystko w przyrodzie jest zielone, świeże, rześkie, kwaśne, więc nie dodajemy tego smaku dodatkowo (np. cytrusami, kiszonkami, etc.), bo przesadzimy – korzystamy z tego, co daje nam w tym okresie natura, np. z młodych warzyw i kiełków.

Co jeszcze lubi Wątroba? Ogórki, pędy bambusa, bakłażany, cytryny, pyłek pszczeli, koper włoski, lotos, brokuły rabe (inaczej rapini, zielone warzywo krzyżowe, ma zielone liście i różyczki jak u brokuła – stąd jego nazwa; warzywo to jest wyjątkowo bogate w witaminę A, C i wapń), czosnek, olej szafranowy, imbir oraz zioła. Jakie? Pisaliśmy o tym już wcześniej we wpisie Im więcej żółci, tym mniej pasożytów – 5 ziół wspomagających wątrobę!

Jak pisałam na początku, teoria 5 Elementów wyjaśnia wszystko – także to, jacy jesteśmy. Drewno, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Każdy z nas jest unikalną i charakterystyczną mieszanką wpływów tych Pięciu Elementów, z czego jednej z nich jest w Nas dominujący. Z kolei zdrowie można nazwać harmonią, równowagą tych pięciu elementów.

Każdy z nas jest unikalną mieszanką, a dowiedzieć się więcej o sobie może dzięki indywidualnej analizie potencjału: analizie BaZi – zapraszam na konsultację!

Ogólnie rzecz ujmując, osoby, w których dominuje Element Drewna (jeśli są zdrowe) są odważne, optymistyczne i asertywne. To dobrzy stratedzy i planiści. Łatwo podejmują decyzje i z optymizmem patrzą w przyszłość. Jeśli chodzi o zdrowie, najsilniejszym organem jest – niespodzianka? 🙂 – Wątroba. Osoby z dominującym elementem Drewna, w przypadku nierównowagi, zachwiania, są skłonne do obwiniania siebie i innych, zazdrości, goryczy, drażliwości i gniewu. Przekłada się to niestety na skłonności do zablokowania Energii (free flow of Qi), czyli migren, syndromu PMS, wybuchów gniewu, furii, drażliwości, napięcia, a także udarów.

Jak przywrócić równowagę? Dbając o swój styl życia, odżywianie, wspierając się wizytą u dobrego terapeuty, który dobierze zabieg akupunktury.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *