Masz wrażenie, że nie możesz ruszyć z miejsca? Pomyśl o Wątrobie!

Masz wrażenie, że nie możesz ruszyć z miejsca? Pomyśl o Wątrobie!

Kiedy czujesz, że coś jest nie w porządku, że stoisz w miejscu i nie możesz podjąć działania – to niepokojące objawy. Tłumienie emocji, kumulowanie ich w sobie, nadmierne i przewlekłe pozostawanie w stanach emocjonalnych – to wszystko ma swoje odbicie w pracy obiegu Wątroby.

Jak pisałam ostatnio (Im więcej żółci, tym mniej pasożytów) Wątroba odpowiada za – ogólnie ujmując – swobodny przepływ Energii i Krwi w organizmie. To ona rozsyła je po naszym ciele i dba o ich jakość. Stagnacja to zastój – przepływ nie przebiega tak, jak powinien. Kiedy emocjonalnie stoimy w miejscu, zatrzymuje się też nasza Wątroba – i odwrotnie. Jedno zawsze ma swoje skutki w drugim.

Wątroba związana jest z Wiosną, która wg teorii 5 Elementów (wykorzystywanych do wyjaśniania wszystkich procesów na Ziemi i Niebie, także tych związanych z leczeniem) należy do Przemiany Drzewa. Smakiem przypisanym do tego Elementu jest smak kwaśny (to logiczny związek, prawda?), a emocją – gniew, frustracja. To one nadają nam pęd do zmian, ruchu, wzrostu, pokonywania barier!

Oczywiście dzieje się tak, gdy mamy tę energię pod kontrolą, potrafimy sobie z nią radzić, w innym wypadku powoduje niedobry w skutkach zastój…

Zastój Qi Wątroby może objawiać się dolegliwościami i zaburzeniami miesiączkowymi (obieg Wątroby reguluje cykl miesiączkowy), tkliwością piersi, problemami z płodnością (tłumione emocje to często jedna z przyczyn niepłodności! Poczytaj o tym tutaj), zapaleniem stawów, ścięgien i innymi dolegliwościami z nimi związanymi (Wątroba kontroluje również stawy i ścięgna), problemami trawiennymi, wysokim cholesterolem, ciśnieniem, udarem, migrenami, bólami głowy, bólami podżebrowymi, wybuchami złości, furią, niecierpliwością, niemożnością planowania.

Wątrobie nie służy stres, kumulacja emocji, złe nawyki żywieniowe (tłuste pokarmy, cukry, alkohol), nadmiar lekarstw i przetworzona żywność. Słuchajmy swojego ciała – ono nieustannie podpowiada nam, co nam dolega.

Swobodny przepływ Energii sprzyja przepływowi emocji – one też przychodzą i odchodzą. Tłumione i długotrwale przeżywane mogą przysporzyć sporo problemów. Pomoże wówczas wizyta u dobrego terapeuty i skorzystanie z zabiegów akupunktury, aby wzmocnić i rozruszać Wątrobę.

Dbajmy o siebie! 🙂

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.