5 Przemian: Lato, Element Ognia
5 Przemian to filozofia wykorzystywana do wyjaśniania wszystkich procesów na Niebie i Ziemi. Znajduje swoje zastosowanie we wszystkim: w leczeniu, gotowaniu, kształtowaniu naszej osobowości… Tłumaczy wszystkie zjawiska, które nas otaczają. Te 5 Przemian to Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Odpowiadają im kolejno pory roku: Wiosna, Lato, Późne Lato, Jesień oraz Zima. Każdemu z tych Elementów przypisany jest też smak, kolor, emocja itd.
Opisywaliśmy już Przemianę Drzewa – Wiosnę, czas na Lato – Element Ognia.
Przemiana Ognia ma energię Yang – to ruch, rozwój i ciepło. Ogień wspiera miłość i akceptację do tego, co jest. Lato to w medycynie chińskiej dla człowieka czas rozkwitu – tak samo, jak dla natury. Powinniśmy wcześnie wstawać, korzystać ze słońca i jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz – oczywiście z umiarem, jeśli słońce praży zbyt mocno. W tym przypadku pamiętajmy również o naturalnych olejkach chroniących przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego.
Narządami przypisanymi Przemianie Ognia są Serce i Jelito Cienkie. Według medycyny chińskiej Serce jest siedliskiem naszego Ducha – kieruje naszymi emocjami i sprawnością umysłową, świadomością, pamięcią i pozostałymi narządami. Element Ognia związany jest z radością, miłością, podekscytowaniem. Nie bez powodu kojarzymy ten organ z symbolem miłości. Przyśpieszone bicie Serca, czy tak zwane „motylki w brzuchu” – to typowe reakcje organizmu przy spotkaniu z osobą, na której nam zależy. Widzimy związek z organami przypisanymi tej Przemianie?
Choć emocja radości i podekscytowania jest pozytywna, to kluczowy jest tu także umiar i harmonia. Nadmierna, nieuzasadniona radość, ekscytacja, euforia – przesadne emocje rozpraszają energię Qi w Sercu, co może powodować osłabienie i problemy z koncentracja oraz skupieniem uwagi. Nieuzasadniony smutek może świadczyć o problemach z Sercem.
Serce powiązane jest oczywiście z układem krwionośnym, ale także z językiem i mową. Zarządza również wydzielaniem potu oraz manifestuje się na twarzy, która może wówczas przybierać czerwony odcień, np. kiedy jesteśmy zdenerwowani, zawstydzeni lub po prostu rozgrzani. Chińczycy mawiają także – „Gdy oczy błyszczą – serce jest szczęśliwe”.
Z kolei Jelito Cienkie zajmuje się wchłanianiem i selekcją pożywienia. Służy do oddzielania tego co czyste od nieczystego, pozwala na klarowne widzenie rzeczy takimi, jakie są. Razem z Pęcherzykiem Żółciowym bierze udział w podejmowaniu decyzji. W patologii ludziom trudno zobaczyć co jest ważne, co nie, co jest przydatne itd. (przy wnioskowaniu, szukaniu rozwiązań, podejmowaniu decyzji, etc.). Najwyższa aktywność Jelita Cienkiego, wg Zegara Narządów, przypada zaraz po maksimum Serca, czyli między 13 a 15. Maksima Serca i jelita Cienkiego to najwydajniejszy czas na skuteczną pracę, planowanie i podejmowanie decyzji. Poczytaj więcej we wpisie o Zegarze Narządów, co jeszcze warto robić (lub nie robić) w tych godzinach.
Każda Przemiana rządzi się swoimi prawami i do każdej warto dostosować swój styl życia, a także żywienie. Latem sięgamy po świeże produkty, które oferuje nam natura – owoce i warzywa. Jeśli, jak to najczęściej bywa, Latu towarzyszy gorąco, sięgamy po produkty ochładzające. Jednak, zgodnie ze sztuką medycyny chińskiej, wszystko z umiarem – ani nadmiernie nie ogrzewamy, ani nie wyziębiamy organizmu.
Smakiem przypisanym Przemianie Ognia jest smak gorzki, który rozprasza, osusza, odkaża, ochładza i kieruje energie w dół. Zapobiega zapaleniom oraz pomaga hamować krew, a także uspokaja. Sprawdzi się przy nadmiarze wilgoci, śluzu w organizmie, a unikać go powinny z kolei osoby którym płynów brakuje, są osłabione lub mają niedobór Qi.
W przypadkach zaburzeń związanych z nierównowagą na meridianie Serca należy zadbać o obecność w naszym jadłospisie buraków, dyni, sałaty, brukwi, kasz i jabłek. Należy też stosować gorzkie przyprawy, do których należy między innymi owoc jałowca, rukola, mniszek, kozieradka, lubczyk.
Analogicznie do wpisu o Przemianie Wiosny, na koniec czas na charakterystykę typu Ognia. Teoria 5 Przemian tłumaczy wszystkie procesy na Niebie i Ziemi, także to, jacy jesteśmy, już kiedy się rodzimy. Drewno, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Każdy z nas jest unikalną i charakterystyczną mieszanką wpływów tych Pięciu Elementów, z czego jeden Element jest w Nas dominujący. Zdrowie można nazwać harmonią, równowagą tych Pięciu Elementów.
Każdy z nas jest unikalną mieszanką, a dowiedzieć się więcej o sobie może dzięki indywidualnej analizie potencjału: analizie BaZi – zapraszam na konsultację!
Osoby o dominującym elemencie Ognia to pasjonaci, osoby o bogatej duchowości i obdarzone intuicją. Ich mocne strony to świadomość i inspiracja. Kiedy żyją w harmonii, przyjmują wszystko takie, jakim jest – są pełni akceptacji i zrozumienia, ale też zaufania. Najsilniejszy organ to oczywiście Serce. Co jeśli występuje niedobór, nierównowaga lub inna dysfunkcja? Osoby z Przemiany Ognia wykazują skłonności do wstrząsów, nadaktywności (np. ADHD), nerwowości, nadmiernej ekscytacji i do problemów z komunikacją (często np. zbyt szybkie mówienie), wyrażaniem własnych myśli. Często towarzyszy im bezsenność lub nadmierna liczba marzeń sennych.
Jak przywrócić równowagę? Dbając o swój styl życia, odżywianie, wspierając się wizytą u dobrego terapeuty, który dobierze zabieg akupunktury.
Nierównowaga w obiegu funkcjonalnym Serca może przybierać różne postaci – niedobór Energii Yin lub Yang, Krwi (ilości i jakości), niedobór Qi albo nadmiar śluz. Każde z tych zaburzeń daje inne objawy i wymaga innej terapii. Pomoże dieta, a przede wszystkim zabiegi akupunkturowe na odpowiednich punktach meridianu Serca i nie tylko. Indywidualnie dobrana terapia przywraca równowagę energetyczną w ciele. Pacjenci mogą wspomagać terapię sami, stosując się do wskazanych zaleceń żywieniowych.
Produkty na zielonym tle to te, które powinniśmy wprowadzić do swojej diety i które pomogą zwalczać wyżej wymienione objawy. Produkty i wskazania na czerwono to ostrzeżenia, czego unikać i na co uważać przy danej dysfunkcji.
Rozpoznajesz swoje objawy? Umów się na wizytę! 🙂