5 Przemian to filozofia wykorzystywana do wyjaśniania wszystkich procesów na Niebie i Ziemi. Znajduje swoje zastosowanie we wszystkim: w leczeniu, gotowaniu, kształtowaniu naszej osobowości… Tłumaczy wszystkie zjawiska, które nas otaczają. Te 5 Przemian to Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Odpowiadają im kolejno pory roku: Wiosna, Lato, Późne Lato, Jesień oraz Zima. Każdemu z tych Elementów przypisany jest też smak, kolor, emocja itd.
Opisywaliśmy już Przemianę Drzewa oraz Ognia, czyli Wiosnę i Lato. Przyszła pora na Przemianę Ziemi. W teorii Pięciu Przemian wyróżniamy 5 pór roku, zamiast 4. Tą piątą jest Późne Lato, przypadające mniej więcej na czas sierpnia, końca lipca. Późne Lato to tak naprawdę okres przejściowy między Latem a Jesienią (takie nasze „babie lato” ) – tego typu przejściowe tygodnie nazywane są okresami DOJO (dodżo) i występują między wszystkimi porami roku. Nie tylko Późne Lato, ale wszystkie inne Dojo, także należą do Przemiany Ziemi.
Dojo jest charakterystyczną porą – nie skończyła się jeszcze jedna pora roku, ale też nie rozpoczęła następna. Zarówno przyroda jak i ludzki organizm przygotowuje się do następnego sezonu. Jest to czas transformacji, okres raczej niestabilny i pozbawiony harmonii. To najlepszy moment na wzmacnianie organów i funkcji przynależących do tego elementu organów, a więc Śledziony i Żołądka, pełniących funkcję transportu i… transformacji.
Późne lato to ważny czas – po Wiośnie i Lecie, czyli okresie rozwoju, rozkwitu, przygotowujemy się do Jesieni i Zimy – czasu stagnacji, wycofania. Późne lato to czas zatrzymania, zbierania plonów, dojrzałych owoców. Czas spokoju i dostatku.
To, na ile mamy silny Element Ziemi, odbija się w naszym poczuciu „ugruntowania”. Ziemia daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Tym bardziej warto w tym czasie zadbać o stabilizację – i tę życiową, i tę w organizmie. Organami przypisanymi tej przemianie są narządy układu pokarmowego – Żołądek i Śledziona. Zadaniem tych organów jest przekształcanie tego, co otrzymują w wartości odżywcze, w Energię – czyli w Qi, płyny, Krew i Esencję. Dobrze funkcjonujący element Ziemi pozwala cieszyć się zdrowym, odżywionym ciałem, odpornością, jasnością umysłu, silnymi mięśniami oraz… empatią, czyli przypisaną tej przemianie emocją. Wzmacniając przemianę Ziemi (pożywieniem, akupunkturą) wzmacniamy także naszą racjonalność, uporządkowanie, empatię, koncentrację. Zaburzenia, zastoje, niedobory związane z tą przemianą i organami, to między innymi zaburzenia koncentracji, niepokój, obsesyjne myślenie, kompulsywne zachowania, brak energii, a także dolegliwości układu pokarmowego, w tym candida, cukrzyca.
Żołądek przyjmuje i oddaje pokarm, który mu dostarczamy – w skrócie, zajmuje się trawieniem. Ale trawimy nie tylko pokarm – przetwarzamy także nowe bądź trudne sytuacje w życiu. To one „leżą nam na żołądku”. Nierzadko mawia się również, że trzeba coś „przetrawić”. Jedno ma swoje odbicie w drugim – sytuacja emocjonalna odbija się na pracy Żołądka, a nieprawidłowa praca Żołądka wpływa na nasze zdolności myślenia i koncentracji.
Śledziona z kolei zajmuje się już przetwarzaniem i rozprowadzaniem dostarczonych pokarmów w wartość odżywczą. Przemienia je w Krew i utrzymuje ją w naczyniach, kontroluje tkanki i mięśnie, podtrzymuje narządy i naczynia krwionośne – odpowiada za strukturę. Odpowiedzialna jest również za utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w organizmu – lubi suchość i ciepło (sprawdź przepis na zupę z fenkułów!). Manifestuje się w wyglądzie naszej skóry i ciała oraz jest ważnym narządem w kontekście odchudzania, ponieważ ma wpływ na procesy metaboliczne – można poczytać o tym tutaj: Dlaczego nie możesz schudnąć, czyli kiedy szwankuje Śledziona.
Podobnie jak Żołądek – oprócz przetwarzania pokarmów, Śledziona zarządza również informacjami, a więc także ona ma swój wpływ na koncentrację i jasność umysłu, oraz na pomysłowość. To właśnie Śledziona cierpi, kiedy zjedliśmy niezdrowo i nie możemy się skupić, czujemy się ospali, ociężali, nawet apatyczni.
Smakiem przypisanym elementowi Ziemi jest smak dojrzałych owoców – smak słodki. Ma nas mocno odżywić i przygotować do Zimy – koniecznie poczytaj o wzmacnianiu Yang latem!
Smak słodki kojarzy nam się z pustymi cukrami, niezdrowymi przekąskami i dodatkami, którymi naładowana jest współczesna żywność. Taki smak słodki faktycznie jest niezdrowy. Natomiast słodycz dojrzałych owoców czy innych, słodkich produktów, dostarcza organizmowi energii, jest podstawowym składnikiem, który za to odpowiada. Słodycz jest obfita, rozkłada się powoli i dostarcza mnóstwo sił. Pomaga też ustabilizować poziom cukru we krwi! Smak słodki mają owoce, ziarna, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, korzenie, mięso… Sięgamy więc po dojrzewające akurat owoce, a także delikatnie słodkie, żółte pokarmy: kukurydzę, proso, amarantus, orzeszki ziemne, dynię, soczewicę, soję, groch, fasolę szparagową, marchew, buraki, ziemniaki.
Śledziona lubi ciepło, suchość i regularność, pamiętajmy więc o systematyczności posiłków – lepiej częściej a mniej, nie jedzmy też wieczorem! Przypomnijmy sobie ZEGAR NARZĄDÓW. Unikamy produktów mlecznych (wilgoć!), smażonych, tłuszczów i cytrusów (zimno!). Staramy się jak najwięcej posiłków spożywać ciepłych. Korzystajmy z sezonowych owoców i warzyw – to czas jabłek, śliwek, gruszek…! Gotujmy kompoty, pieczmy jabłka lub gruszki… pychota!
Czas na charakterystykę osobowości Ziemi. Teoria 5 Przemian tłumaczy wszystkie procesy na Niebie i Ziemi, także to, jacy jesteśmy, już kiedy się rodzimy. Drewno, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Każdy z nas jest unikalną i charakterystyczną mieszanką wpływów tych Pięciu Elementów, z czego jeden Element jest w Nas dominujący. Zdrowie można nazwać harmonią, równowagą tych Pięciu Elementów.
Każdy z nas jest unikalną mieszanką, a dowiedzieć się więcej o sobie może dzięki indywidualnej analizie potencjału: analizie BaZi – zapraszam na konsultację!
Osoba o dominującym elemencie Ziemi to niezawodny przyjaciel i dobry mediator. Racjonalny, empatyczny, wie, jak utrzymać w życiu równowagę. Raczej woli stabilizację, jest opanowany i spokojny. Nierównowaga energetyczna może objawiać się kompulsywnymi myślami i zachowaniem, niepokojem, żalem, obsesją. Mogą wystąpić także neurotyczne zachowania oraz wspomniane problemy z układem pokarmowym – Śledziona i Trzustka.
Jak przywrócić równowagę? Dbając o swój styl życia, odżywianie, wspierając się wizytą u dobrego terapeuty, który dobierze zabieg akupunktury.
Pingback:Przedwiosenne DOJO, a wkrótce… Nowy Chiński Rok! | Homnis