5 najczęściej występujących pasożytów

5 najczęściej występujących pasożytów

Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów pasożytów – są ich tysiące odmian, umieszczanych w grupy, w zależności od kształtu czy miejsca przebywania. Zostańmy więc przy najprostszym podziale na pasożyty zewnętrzne (żyjące na powierzchni ciała człowieka, np. wszy, kleszcze, świerzbowce) i wewnętrzne, żyjące w ciele człowieka, którym poświęcony jest ten wpis. Skupimy się na 5 najczęściej występujących u ludzi pasożytach oraz na tym, jak można je rozpoznać i skąd się biorą.

 1. Glisty ludzkie – pasożyty trudne do rozpoznania, bo często występują bezobjawowo, a jeśli pojawiają się symptomy, ciężko jednoznacznie przypisać je do obecności tych pasożytów. Te objawy to często utrata apetytu i masy ciała, osłabienie, nudności, biegunki, problemy z koncentracją, kaszel, gorączka, szumy w oddechu, a także ogólne rozdrażnienie i bezsenność. Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na zgrzytanie zębów – to najczęstszy objaw obecności tego pasożyta! Glisty mogą także być przyczyną zapalenia płuc czy oskrzeli, jeśli przedostaną się do nich z jelit, gdzie wyłaniają się z jaj, jeśli nie zostaną wcześniej wydalone przez organizm. Obecność setek glist w przewodzie pokarmowym człowieka może powodować anemię.
  Glisty ludzkie możemy sobie zafundować spożywając zanieczyszczoną wodę lub niedomyte produkty.
 1. Owsiki – małe pasożyty zagnieżdżające się w jelicie grubym. Często zakażają się nimi dzieci, które biorą brudne palce do budzi. Jednym z charakterystycznych objawów jest swędzenie odbytu, gdzie pasożyty składają jaja. Zakażeniu owsikami towarzyszą także bóle głowy, rozdrażnienie, nudności i problemy ze snem. Gdy obleńce dostaną się do narządów płciowych, mogą być przyczyną zapaleń.
  Zapobiegać zakażeniu owsikami można przestrzegając zasad higieny osobistej oraz dbając o czystość pokarmu i domu. Owsiki przenoszą się przez brudne ręce, pościel, kurz i niedomyte produkty spożywcze.
 1. Tasiemce – podobnie jak glista ludzka, może pozostać niezauważony. Kiedy stan się zaostrzy, mogą pojawić się objawy związane z przewodem pokarmowym, np. nudności, wzdęcia, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, zaburzenia apetytu, spadek masy ciała, ale także nerwowość i zmęczenie. Kolejny punkt wspólny z glistami ludzkimi, to możliwość powstania anemii przy dużej ilości pasożytów.
  Do zakażenia tasiemcem dochodzi najczęściej w skutek spożycia zakażonego, surowego bądź niedogotowanego mięsa (szczególnie wieprzowego i wołowego), a także ryb lub grzybów.
 1. Lamblie – te wiciowce to kolejny pasożyt, który może żerować w organizmie praktycznie bezobjawowo. Najczęściej zakażamy się nim poprzez wodę. Lamblia jest odporna na działanie chloru i potrafi przeżyć w wodzie nawet kilka miesięcy! Szczególnie narażone są dzieci i osoby z osłabionym systemem odpornościowym. W pozostałych przypadkach istnieje możliwość, że organizm sam poradzi sobie z pasożytami. Symptomy, które mogą wystąpić, to nudności, wzdęcia, gazy, gorączka, bóle brzucha i ogólne osłabienie. Oprócz jelit, lamblia może także pozostawać w np. w trzustce lub wątrobie powodując dolegliwości związane z tymi organami, np. zapalenie woreczka żółciowego czy martwicę wątroby. Może wystąpić również kołatanie serca, potliwość, drżenie rąk, skoki temperatury, zmiany nastrojów – apatia lub pobudzenie.
 1. Włosogłówki – dostają się do organizmu człowieka poprzez pokarm i wodę. W zakażeniu często pośredniczą muchy, który przenoszą jajeczka włosogłówek, a także – jak w przypadku każdego pasożyta – brudne ręce. Przy większej ilości pasożytów pojawiają się takie dolegliwości jak biegunka, nudności, bóle głowy, zaburzenia apetytu, bóle brzucha, spadek masy ciała, bezsenność i anemia. Mogą także wystąpić skórne objawy alergiczne.

Jak widać, większość z tych pasożytów może znajdować się w naszym organizmie i nie wywoływać żadnych objawów. Najczęściej objawy pojawiają się dopiero, gdy jest ich więcej. Większość z objawów ciężko jednoznacznie połączyć z obecnością pasożytów, a już tym bardziej konkretnej odmiany. Co zatem zrobić? Jakie badania pozwalają sprawdzić, czy jesteśmy nosicielami pasożytów oraz na ile są one miarodajne? O tym już wkrótce!

Jeśli chcesz być na bieżąco, o każdym nowym wpisie informujemy na naszym FANPEJDŻU.

 

Poczytaj także:

15 dolegliwości powodowanych przez pasożyty

5 przyczyn powstawania pasożytów

4 najlepsze sposoby pozbywania się pasożytów

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz się odrobaczać?

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *