5 najczęściej występujących pasożytów

5 najczęściej występujących pasożytów

Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów pasożytów – są ich tysiące odmian, umieszczanych w grupy, w zależności od kształtu czy miejsca przebywania. Zostańmy więc przy najprostszym podziale na pasożyty zewnętrzne (żyjące na powierzchni ciała człowieka, np. wszy, kleszcze, świerzbowce) i wewnętrzne, żyjące w ciele człowieka, którym poświęcony jest ten wpis. Skupimy się na 5 najczęściej występujących u ludzi pasożytach oraz na tym, jak można je rozpoznać i skąd się biorą.

  1. Glisty ludzkie – pasożyty trudne do rozpoznania, bo często występują bezobjawowo, a jeśli pojawiają się symptomy, ciężko jednoznacznie przypisać je do obecności tych pasożytów. Te objawy to często utrata apetytu i masy ciała, osłabienie, nudności, biegunki, problemy z koncentracją, kaszel, gorączka, szumy w oddechu, a także ogólne rozdrażnienie i bezsenność. Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na zgrzytanie zębów – to najczęstszy objaw obecności tego pasożyta! Glisty mogą także być przyczyną zapalenia płuc czy oskrzeli, jeśli przedostaną się do nich z jelit, gdzie wyłaniają się z jaj, jeśli nie zostaną wcześniej wydalone przez organizm. Obecność setek glist w przewodzie pokarmowym człowieka może powodować anemię.
    Glisty ludzkie możemy sobie zafundować spożywając zanieczyszczoną wodę lub niedomyte produkty.
  1. Owsiki – małe pasożyty zagnieżdżające się w jelicie grubym. Często zakażają się nimi dzieci, które biorą brudne palce do budzi. Jednym z charakterystycznych objawów jest swędzenie odbytu, gdzie pasożyty składają jaja. Zakażeniu owsikami towarzyszą także bóle głowy, rozdrażnienie, nudności i problemy ze snem. Gdy obleńce dostaną się do narządów płciowych, mogą być przyczyną zapaleń.
    Zapobiegać zakażeniu owsikami można przestrzegając zasad higieny osobistej oraz dbając o czystość pokarmu i domu. Owsiki przenoszą się przez brudne ręce, pościel, kurz i niedomyte produkty spożywcze.
  1. Tasiemce – podobnie jak glista ludzka, może pozostać niezauważony. Kiedy stan się zaostrzy, mogą pojawić się objawy związane z przewodem pokarmowym, np. nudności, wzdęcia, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, zaburzenia apetytu, spadek masy ciała, ale także nerwowość i zmęczenie. Kolejny punkt wspólny z glistami ludzkimi, to możliwość powstania anemii przy dużej ilości pasożytów.
    Do zakażenia tasiemcem dochodzi najczęściej w skutek spożycia zakażonego, surowego bądź niedogotowanego mięsa (szczególnie wieprzowego i wołowego), a także ryb lub grzybów.
  1. Lamblie – te wiciowce to kolejny pasożyt, który może żerować w organizmie praktycznie bezobjawowo. Najczęściej zakażamy się nim poprzez wodę. Lamblia jest odporna na działanie chloru i potrafi przeżyć w wodzie nawet kilka miesięcy! Szczególnie narażone są dzieci i osoby z osłabionym systemem odpornościowym. W pozostałych przypadkach istnieje możliwość, że organizm sam poradzi sobie z pasożytami. Symptomy, które mogą wystąpić, to nudności, wzdęcia, gazy, gorączka, bóle brzucha i ogólne osłabienie. Oprócz jelit, lamblia może także pozostawać w np. w trzustce lub wątrobie powodując dolegliwości związane z tymi organami, np. zapalenie woreczka żółciowego czy martwicę wątroby. Może wystąpić również kołatanie serca, potliwość, drżenie rąk, skoki temperatury, zmiany nastrojów – apatia lub pobudzenie.
  1. Włosogłówki – dostają się do organizmu człowieka poprzez pokarm i wodę. W zakażeniu często pośredniczą muchy, który przenoszą jajeczka włosogłówek, a także – jak w przypadku każdego pasożyta – brudne ręce. Przy większej ilości pasożytów pojawiają się takie dolegliwości jak biegunka, nudności, bóle głowy, zaburzenia apetytu, bóle brzucha, spadek masy ciała, bezsenność i anemia. Mogą także wystąpić skórne objawy alergiczne.

Jak widać, większość z tych pasożytów może znajdować się w naszym organizmie i nie wywoływać żadnych objawów. Najczęściej objawy pojawiają się dopiero, gdy jest ich więcej. Większość z objawów ciężko jednoznacznie połączyć z obecnością pasożytów, a już tym bardziej konkretnej odmiany. Co zatem zrobić? Jakie badania pozwalają sprawdzić, czy jesteśmy nosicielami pasożytów oraz na ile są one miarodajne? O tym już wkrótce!

Jeśli chcesz być na bieżąco, o każdym nowym wpisie informujemy na naszym FANPEJDŻU.

 

Poczytaj także:

15 dolegliwości powodowanych przez pasożyty

5 przyczyn powstawania pasożytów

4 najlepsze sposoby pozbywania się pasożytów

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz się odrobaczać?

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *