5 przyczyn powstawania pasożytów

5 przyczyn powstawania pasożytów

Wiemy już, jakie szkody mogą wyrządzić pasożyty w organizmie – pisałam o tym w ostatnim poście. Ale skąd one się właściwie biorą?

Potencjalne źródła pasożytów:

  1. Woda – zarówno ta, którą pijemy, jak i ta w której się kąpiemy – wszelkie zbiorniki wodne mogą być zamieszkałe przez pasożyty, szczególnie płazińce.
  2. Żywność – niedomyte owoce i warzywa, niektóre surowe lub niedogotowane pokarmy (mięso, ryby, orzechy).
  3. Kontakt bezpośredni – brudne ręce, kurz (wystarczy dotknąć uchwytu w autobusie, wózka sklepowego, schować pieniądze do portfela i nie umyć rąk, szczególnie przed posiłkiem – i już pojawia się ryzyko!)
  4. Zwierzęta – narażeni są szczególnie właściciele zwierzą domowych. Należy pamiętać o cyklicznym odrobaczaniu psów i kotów, i znów – o myciu rąk!
  5. Antybiotyki – nadużywanie antybiotyków zakłóca równowagę korzystnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, co zwiększa ryzyko zainfekowania pasożytami.

Szczególną uwagę należy więc zwrócić na higienę i nawyk częstego mycia rąk. Polecam także, oprócz zwykłego opłukania, polewać przed spożyciem warzywa i owoce wrzątkiem – pozbędziemy się w ten sposób niektórych pasożytów. A jaki sposób byłby najlepszy, aby pozbyć się nie tylko pasożytów, ale też szkodliwych pestycydów? Poczytajcie TU!
Pamiętajmy też o naszych pupilach! Regularne odrobaczania i higiena pozwolą zminimalizować zagrożenie. Więcej o tym, czego nie cierpią pasożyty, a czym się karmią – już wkrótce!

Poczytaj także:

15 dolegliwości powodowanych przez pasożyty

5 najczęściej występujących pasożytów

4 najlepsze sposoby pozbywania się pasożytów

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz się odrobaczać?

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „5 przyczyn powstawania pasożytów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *