5 przyczyn powstawania pasożytów

5 przyczyn powstawania pasożytów

Wiemy już, jakie szkody mogą wyrządzić pasożyty w organizmie – pisałam o tym w ostatnim poście. Ale skąd one się właściwie biorą?

Potencjalne źródła pasożytów:

  1. Woda – zarówno ta, którą pijemy, jak i ta w której się kąpiemy – wszelkie zbiorniki wodne mogą być zamieszkałe przez pasożyty, szczególnie płazińce.
  2. Żywność – niedomyte owoce i warzywa, niektóre surowe lub niedogotowane pokarmy (mięso, ryby, orzechy).
  3. Kontakt bezpośredni – brudne ręce, kurz (wystarczy dotknąć uchwytu w autobusie, wózka sklepowego, schować pieniądze do portfela i nie umyć rąk, szczególnie przed posiłkiem – i już pojawia się ryzyko!)
  4. Zwierzęta – narażeni są szczególnie właściciele zwierzą domowych. Należy pamiętać o cyklicznym odrobaczaniu psów i kotów, i znów – o myciu rąk!
  5. Antybiotyki – nadużywanie antybiotyków zakłóca równowagę korzystnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, co zwiększa ryzyko zainfekowania pasożytami.

Szczególną uwagę należy więc zwrócić na higienę i nawyk częstego mycia rąk. Polecam także, oprócz zwykłego opłukania, polewać przed spożyciem warzywa i owoce wrzątkiem – pozbędziemy się w ten sposób niektórych pasożytów. A jaki sposób byłby najlepszy, aby pozbyć się nie tylko pasożytów, ale też szkodliwych pestycydów? Poczytajcie TU!
Pamiętajmy też o naszych pupilach! Regularne odrobaczania i higiena pozwolą zminimalizować zagrożenie. Więcej o tym, czego nie cierpią pasożyty, a czym się karmią – już wkrótce!

Poczytaj także:

15 dolegliwości powodowanych przez pasożyty

5 najczęściej występujących pasożytów

4 najlepsze sposoby pozbywania się pasożytów

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz się odrobaczać?

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „5 przyczyn powstawania pasożytów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *