5 Przemian: Jesień, Element Metalu

5 Przemian: Jesień, Element Metalu

5 Przemian to filozofia wykorzystywana do wyjaśniania wszystkich procesów na Niebie i Ziemi. Znajduje swoje zastosowanie we wszystkim: w leczeniu, gotowaniu, kształtowaniu naszej osobowości… Tłumaczy wszystkie zjawiska, które nas otaczają. Te 5 Przemian to Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Odpowiadają im kolejno pory roku: Wiosna, Lato, Późne Lato, Jesień oraz Zima. Każdemu z tych Elementów przypisany jest też smak, kolor, emocja itd.

Opisywaliśmy już Przemianę Drzewa, Ognia, Ziemi. Przyszła pora na Przemianę Metalu.  To jeszcze czas plonów, ale też czas, w którym Ziemia pozbywa się także tego, co niepotrzebne. Ziemia generuje Metal, a Metal kojarzony jest ze zbiorami. Energia kieruje się w dół oraz do wewnątrz. Trwają przygotowania do zimy, soki roślinne wycofują się do swojego źródła, do Ziemi, powodując m. in. usychanie i opadanie liści. Yin wciąż przybiera na sile, aby Zimą osiągnąć swoje apogeum. Dla Nas to czas zbiorów i ich oceny. Tych dosłownych i tych w przenośni – czy udało Nam się zrealizować nasze cele? To moment refleksji, podsumowań i przemyśleń – zajrzenia w głąb siebie. Po intensywnym czasie rozkwitu przechodzimy w czas wycofania, spowolnienia.

Można powiedzieć, że o ile Wiosna i Lato są czasem ekstrawertycznym, skierowanym na zewnątrz, tak Jesień i Zima to okresy introwertyczne, skupione na wnętrzu, wycofane. Różnice widać także to w emocjach, dźwiękach przypisanych tym porom roku – te radosne kojarzone są z bardziej słonecznymi okresami, te smutniejsze, choć też potrzebne, przypadają na okresy Yin. Wszystko – jak zwykle – komplementarne, a takich zależności można wypisywać bez końca. Pamiętajmy też, że nie oznacza to, że są to „gorsze” okresy, emocje. Chińczycy nie dzielą tego w ten sposób – wszystko ma swoje zastosowanie, swój cel i sens. Te wszystkie procesy są potrzebne, aby Ziemia znów mogła ożyć na Wiosnę. Dla nas smutek, żal to też ważne emocje i nie należy ich całkowicie unikać.

Do przemiany Metalu należą Płuca oraz Jelito Grube – dwa ważne organy. Płuca są jednym ze źródeł niezbędnej nam energii, której dostarczają nam wraz z powietrzem. Łączy się to ze Śledzioną, która tę energię rozprowadza po całym naszym organizmie. Oprócz tego płuca kontrolują system odpornościowy i obronny (chronią przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, przed zimnem), odpowiadają za połączenie umysłu i ciała, zarządzają wodą w naszym organizmie (także wydzielaniem potu), odpowiadają za stan skóry, włosów, nosa, a także za zmysł węchu. Dlatego np. wychłodzenie Płuc, zimne powietrze, wiatr, powoduje najpierw objawy związane z nosem – katar, zapchany nos, etc.

Nie unikajmy jednak spacerów, wręcz przeciwnie – Jesień to dobry czas na spacery, medytację na powietrzu, moment refleksji. Zdrowe, zrównoważone płuca zapewniają jasne myślenie, dobrą komunikację z innymi, otwartość, umiejętność zrelaksowania, ale też odpuszczania – Płuca przyjmują powietrze i oddają to, czego nie potrzebują. Zbilansowane Płuca to też pozytywny wizerunek samego siebie.

Z kolei nierównowaga to często utknięcie w przeszłości, poczucie straty, długotrwały smutek, rozżalenie… Oczywiście działa to w dwie strony – te stany emocjonalne (długotrwałe) mogą także prowadzić do problemów z Płucami.

Podobnie z Jelitem Grubym – ono także zajmuje się oddawaniem tego, co niepotrzebne, objawy mogą więc być podobne i/lub iść ze sobą w parze. Jesień to zatem dobry czas na pozbycie się tego, co niepotrzebne lub czego nie używamy, porządki, przegląd szafy, etc.

Jelito Grube zajmuje się odtruwaniem organizmu – wydala to, co niepotrzebne i/lub szkodliwe. Podobnie jak Płuca, ich stan odbija się na skórze, zatem wszelkie zmiany skórne, trądzik, wysypki, mogą być rezultatem zaburzeń Jelita Grubego, które nie radzi sobie z toksynami lub nagromadziło wilgoć, która przerodziła się w gorąco. Wszystko to jest najczęściej wynikiem złego odżywiania, nadmiaru przetworzonej żywności, nabiału, cukru, pszenicy.

Oba organy są także ze sobą powiązane – płytki oddech sprawia, że nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej dawki energii, co spowalnia ruchy jelit. Może to powodować zaparcia, dlatego warto wówczas popracować także oddechem. Więcej o tym, jak problemy oddechowe wpływają na nierównowagę w jelitach, możesz poczytać tutaj: http://homnis.pl/masz-astme-masz-zaparcia-i-odwrotnie-problemy-z-ukladem-oddechowym-doprowadza-do-nierownowagi-w-jelitach/

Brązowy ryż bardzo dobrze sprawdza się jako odtrutka dla Jelita Grubego i problemów z nim związanych, dlatego warto, szczególnie Jesienią lub przy dolegliwościach, włączyć go do swojej diety.

Z Metalem od razu kojarzy nam się smak ostry. Wspiera on oba te narządy: Płuca i Jelito Grube. Kieruje energię na zewnątrz, pomaga więc usuwać wszelkie zastoje. Przeważnie rozgrzewa, pomaga także przy leczeniu przeziębień. Smak ostry otwiera powierzchnię ciała, dzięki czemu organizm może pozbyć się wnikniętego zimna przez otwarcie porów i pot.

Uwaga także na nadmiar smaku ostrego – wówczas przegrzewamy organizm i rozpraszamy energię. Może to powodować rozdrażnienie, napięcia mięśni, zapalenia, zaparcia, a nawet podwyższone ciśnienie.
Smak ostry także wysusza, dlatego pamiętajmy o nawilżaniu! To bardzo ważne, nienawilżone płuca powodują suchość ust, nosa, skóry, włosów, a także mogą prowadzić do wysuszenia jelit, a więc do zaparć. Produkcję płynów wewnętrznych wspomogą białe grzyby, orzechy, nasiona, korzeń lotosu, dynia, miód, gruszka – po raz kolejny polecam kompot z gruszek ze skórką suszonej mandarynki Chen Pi.

Sięgajmy także po smak kwaśny, który ma działanie ściągające i zapobiega utracie płynów: jabłka, cytryna, ananas, grejpfrut, etc. Poczytaj o cytryńcu – Wu Wei Zi. Jeśli jednak „coś nas bierze”, smak kwaśny może wychładzać, więc wtedy lepiej go unikać. Jak zwykle – należy zachować równowagę jednych i drugich produktów. Najlepiej Jesienią spożywać kwaśne owoce po obróbce cieplnej – np. pieczone jabłko z cynamonem! W ogóle Jesień to czas na długo gotowane zupy i ciepłe potrawy.
Jesień to niestety również okres częstych infekcji. Nieraz poruszaliśmy ten temat na blogu, dlatego zostawiam tu linki do poczytania:

O podnoszeniu Yang, aby uzbierać energię na Jesień i Zimę -> http://homnis.pl/zimowe-choroby-leczymy-latem-czyli-jak-yang-wspiera-yin/

7 prostych sposobów na infekcję -> http://homnis.pl/7-prostych-sposobow-na-jesienno-zimowe-infekcje/

4 kompleksowe sposoby na zimno, wiatr i wilgoć, czyli chińskie ciepło na polskie zimno -> http://homnis.pl/4-kompleksowe-sposoby-na-zimno-wiatr-i-wilgoc-czyli-chinskie-cieplo-na-polskie-zimno/

Chińska medycyna zamiast zachodniej apteki -> http://homnis.pl/chinska-medycyna-zamiast-zachodniej-apteki/

Czas na charakterystykę osobowości Metalu. Teoria 5 Przemian tłumaczy wszystkie procesy na Niebie i Ziemi, także to, jacy jesteśmy, już kiedy się rodzimy. Drewno, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Każdy z nas jest unikalną i charakterystyczną mieszanką wpływów tych Pięciu Elementów, z czego jeden Element jest w Nas dominujący. Zdrowie można nazwać harmonią, równowagą tych Pięciu Elementów.

Każdy z nas jest unikalną mieszanką, a dowiedzieć się więcej o sobie można dzięki indywidualnej analizie potencjału: analizie BaZi – zapraszam na konsultację!

Osoba o dominującym elemencie Metalu jest precyzyjna i odpowiedzialna. Potrafi odróżnić dobro od zła, przyjmować to, co wartościowe, i odpuszczać to, czego nie potrzebuje. Ma wysokie oczekiwania. Nierównowaga energetyczna objawiać się może rozczarowaniem (zarówno wobec siebie, jak wobec innych), smutkiem, żalem, poczuciem winy.

Jak przywrócić równowagę? Dbając o swój styl życia, odżywianie, wspierając się wizytą u dobrego terapeuty, który dobierze zabieg akupunktury.

Nierównowaga w obiegu funkcjonalnym Płuc, jak w każdym innym obiegu, może przybierać różne postaci. Każde z tych zaburzeń daje inne objawy i wymaga innej terapii. Pomoże dieta, a przede wszystkim zabiegi akupunkturowe na odpowiednich punktach meridianu Płuc i nie tylko. Indywidualnie dobrana terapia przywraca równowagę energetyczną w ciele. Pacjenci mogą wspomagać terapię sami, stosując się do wskazanych zaleceń żywieniowych.

Rozpoznajesz swoje objawy? Umów się na wizytę! 🙂

Źródła: 1, 2, 3, 4.
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *