5 Przemian: Zima, Element Wody
5 Przemian to filozofia wykorzystywana do wyjaśniania wszystkich procesów na Niebie i Ziemi. Znajduje swoje zastosowanie we wszystkim: w leczeniu, gotowaniu, kształtowaniu naszej osobowości… Tłumaczy wszystkie zjawiska, które nas otaczają. Te 5 Przemian to Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Odpowiadają im kolejno pory roku: Wiosna, Lato, Późne Lato, Jesień oraz Zima. Każdemu z tych Elementów przypisany jest też smak, kolor, emocja itd.
Przyszła pora na Przemianę Wody. Zima, a więc czas chłodny, ciemny, okres wieczornej szarówki, krótkich dni, szronu i śniegu. Czas wielkiego Yin – wszystkie soki i Qi kierują się do wewnątrz, do korzeni, do nasion, aby powrócić na Wiosnę. Aby nie dać się zimowej aurze i nie doprowadzić do zastoju, osamotnienia, pamiętajmy o ruchu, aktywności fizycznej i wspierającym pożywieniu, o którym w dalszej części tekstu. Nie opierajmy się jednak naturalnym tendencjom do wycofania, skupienia na sobie, swoim wnętrzu. To pora na wyciszenie i odpoczynek, zebranie sił, zarówno dla natury, jak i dla nas.
Organy przypisane elementowi Wody to Nerki i Pęcherz Moczowy. Według medycyny chińskiej, w Nerkach mieści się nasza energia życiowa. Ta, którą dostaliśmy od rodziców w momencie poczęcia, oraz ta, którą nabywamy w trakcie życia – z pożywienia, powietrza, wody. To w Nerkach kryje się zatem nasza odporność, energia życiowa, płodność.
Nerki kontrolują kości, szpik, mózg, system nerwowy, włosy, zęby, uszy, słuch. Wpływają na płodność, potencję, libido, seksualność. Niedobory Qi w Nerkach mogą powodować problemy ze słuchem, z kręgosłupem, kośćmi. Również Pęcherz Moczowy odpowiedzialny jest m.in. za dostarczanie energii do kręgosłupa. Innym objawem zaburzeń Pęcherza Moczowego może być wstawanie w nocy, częste oddawanie moczu, osłabienie potencji. Oba obiegi emocjonalnie odnoszą się do lęku, a więc mogą przyczyniać się do stanów lękowych, niepokoju, depresji. Mocne Nerki z kolei zapewniają odwagę, wytrwałość i siłę fizyczną.
Niedobory soków, płynów w Nerkach powodują „rozbuchanie” naszego wewnętrznego ognia, a więc uczucie gorąca, nocne poty, etc. Niewłaściwa równowaga wodna to również problemy z włosami, wypadanie, przedwczesne łysienie.
Szczególną uwagę należy zwrócić, aby nie wyziębiać zimą właśnie tych organów – zakrywamy Nerki i Pęcherz, ubieramy się ciepło i chronimy te okolice, a więc dolną część pleców i pośladki również. Chronimy cały układ moczowo-płciowy!
Smak słony, przypisany elementowi wody, to smak Yin, kieruje energię do wewnątrz i w dół. Ochładza, zatrzymuje wilgoć, płyny, usztywnia. Wspomaga oczywiście obieg funkcjonalny Nerek i Pęcherza Moczowego. Pomoże np. przy nadmiernym poceniu się (przy objawach ognia w organizmie). Należy jednak pamiętać, aby używać go w równowadze z innymi składnikami. Jego nadmiar może przyczyniać się do sztywności ciała i braku ruchu energii i płynów, a więc do spowolnionego metabolizmu, otyłości, ale też powoduje bóle artretyczne, reumatyczne, uszkadza Nerki. Skurczenie Nerek powoduje także podwyższone ciśnienie.
Produkty o smaku słonym to m.in. rośliny strączkowe (groch, soczewica ciecierzyca, fasolka mung, adzuki), ryby morskie i owoce morza, sery pleśniowe, wieprzowina, zimna woda, sos sojowy, sól, algi, oliwki.
Zima to czas, w którym powinny dominować ciepłe posiłki – ogrzewamy ciało od środka. Yangizowanie posiłków (poczytaj TU), rozgrzewające przyprawy, oczywiście równoważone także chłodnymi przyprawami, aby nie przesadzić w drugą stronę. Czas więc na aromatyczne, długo gotowane zupy i buliony, gulasze, pieczenie, etc. Sprawdzą się herbatki ziołowe (czarny bez, aronia!), ciepłe wywary, kasza gryczana, jaglana, orzechy, pestki, nasiona.
Zimą warto również zwrócić uwagę na jedzenie wzmacniające Nerki, a więc na produkty czarne – algi morskie, owoce morza, czarna fasola, czarnuszka, czarny sezam, czarna soja, etc. Nerki wzmacnia też pożywienie, które przypomina je kształtem – wszelkie rodzaje fasoli. Jak już wiemy, Nerki związane są z kośćmi, na te z kolei świetnie wpływa por, seler naciowy, etc.
Kolejny punkt – kiszonki! Nie tylko ogórki i kapusta, ale tez buraki, marchew, seler, pietruszka… Możemy kupić te dobrej jakości, lub zrobić je sami. Do ciepłej wody dodajemy czosnek, skórkę razowego chleba, przyprawy. Po kilku dniach mamy gotowy, kiszony sok do picia!
Czas na charakterystykę osobowości Wody. Teoria 5 Przemian tłumaczy wszystkie procesy na Niebie i Ziemi, także to, jacy jesteśmy, już kiedy się rodzimy. Drewno, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Każdy z nas jest unikalną i charakterystyczną mieszanką wpływów tych Pięciu Elementów, z czego jeden Element jest w Nas dominujący. Zdrowie można nazwać harmonią, równowagą tych Pięciu Elementów.
Każdy z nas jest unikalną mieszanką, a dowiedzieć się więcej o sobie można dzięki indywidualnej analizie potencjału: analizie BaZi – zapraszam na konsultację!
Woda wszędzie trafi, znajdzie drogę, najszybszą i najłatwiejszą. Woda drąży skałę – cierpliwie i powoli. Woda to żywotność, prokreacja, pewność siebie, wytrwałość, chęć życia, uczenia się, mądrość, ciekawość – taka jest właśnie osoba z dominującym elementem wody. Kiedy występuje nierównowaga, może się to z kolei objawiać niepewnością, niepokojem, strachem, a także poczuciem osamotnienia.
Jak przywrócić równowagę? Dbając o swój styl życia, odżywianie, wspierając się wizytą u dobrego terapeuty, który dobierze zabieg akupunktury.