Sposób na kaszę, który polecam kilka razy w tygodniu!

Sposób na kaszę, który polecam kilka razy w tygodniu!

Nieustannie dzielę się tym przepisem, więc udostępniam go wszystkim 🙂

Obie z Córką uwielbiamy ten sposób na kaszę jaglaną – doskonale odżywia, a przy tym jest lekki i dzięki sezonowym modyfikacjom jemy tę potrawę i zimą i latem! Mężowi po 3 latach już się znudziła, więc Jemu w tym samym czasie serwuję wariant z malinami, białym sezamem, wanilią, kardamonem, cynamonem, posłodzoną syropem klonowym 😉

Kasza jaglana – upraż ok. pół szklanki w garnku z grubym dnem aż zapachnie orzechami…

Zalej powoli gorącą wodą (uważaj, bo pryska) ok. 3-4 cm powyżej warstwy ziarenek

Gotuj na małym ogniu aż wchłonie wodę, NIE mieszaj!

Kurkuma – ćwierć łyżeczki. Zamieszaj.

Oliwa z oliwek – chlust – ile lubisz. Znów zamieszaj.

Dymka – więcej zielonej części, niż białej, ja lubię dużo 🙂 Mieszaj.

Oregano, tymianek, bazylia – eksperymentuj! Troszkę świeżo zmielonego pieprzu. Zimą troszkę startego korzenia imbiru. Albo w proszku. Oczywiście znów pomieszaj.

Sól himalajska (nie przesadzaj, bo potem będzie jeszcze gomasio*). Wymieszaj.

Pomidory (latem, świeże, bio, eko), zimą najlepiej z własnej roboty słoiczka lub najzdrowszego jaki znajdziesz – ok. 300 ml pulpy. Więcej mieszania.

Natka pietruszki – znów dużo! Ostatnie mieszanie i do miseczki.

Na wierzch dodaj czubatą łyżeczkę masła klarowanego* i posyp gomasio*.

I jak? Smakuje? 🙂

Czasem dodaję posiekanego świeżego szpinaku, jarmużu (niedawno kupiłam sproszkowany) – udoskonalaj swoją wersję! 😉

 

* Masło klarowane:

Ja robię od razu z 7 kostek dobrej jakości masła (lubię gostyńskie, inne nie pachną po sklarowaniu…). Wkładam je do rondla z grubym dnem i na malutkim ogniu podgrzewam ok. 45 minut. Masło dzieli się na 3 warstwy: serwatkę, która osiada na dnie, bursztynowy pachnący płyn i pianę gromadzącą się na wierzchu. Pozwalam im jeszcze 30 min się podgrzewać, aż zacznie bardzo lekko, miejscami puszczać bąbelki. Wyłączam gaz i zostawiam na jakiś czas aż piana na wierzchu się zetnie – wtedy łatwo ją prawie zupełnie zebrać łyżką.

 

Płyn zlewam przez sitko i gazę do słoików, uważając, by nie dostała się do niego biała serwatka z dna.

Słoiki z klarowanym masłem mogą stać w ciemnym miejscu wiele, wiele tygodni.

Temperatura dymienia takiego masła to około 250°C, można go więc używać do pieczenia, duszenia, smażenia. Nada się zarówno do mięs, ciast, jak i do smażenia warzyw, naleśników czy jajecznicy.

Masło klarowane nie utlenia się pod wpływem wysokiej temperatury, a więc nie powstają szkodliwe tłuszcze. Nie podnosi zatem poziomu cholesterolu, zawiera za to kwas masłowy który działa przeciwwirusowo i pomaga w pracy jelit. Takie masło to także źródło witamin  D, E i K, a w szczególności witaminy A! Wpływa również korzystnie na układ hormonalny – w szczególności na hormony tarczycy i nerek.

 

*GOMASIO – w sezonie wiosenno-letnim stosujemy proporcje 1:12, w zimowym – 1:10 (1= sól himalajska, 10= sezam czarny lub biały).

Na dużej patelni z grubszym dnem prażę 10 łyżek (lub 12) czarnego sezamu i 1 łyżkę soli himalajskiej aż ziarenka zaczną strzelać. Uważaj, żeby nie przypalić! Wsyp całość (po lekkim przestudzeniu, żeby oszczędzić ostrza) do urządzenia wysokoobrotowego i pulsacyjnie zmiel dość grubo. Rozkoszuj się aromatem… Przesyp do szczelnego słoika.

Posypuj jajecznicę, kanapki, warzywa grillowane, gotowane na parze, gulasze, pieczone ziemniaki, sałatki… Wzmocnisz Nerki, włosy, krew i ogólną witalność!  Ponadto gomasio podkręci metabolizm i odporność, pomoże w trawieniu, odkwaszeniu organizmu, a także wpłynie pozytywnie na serce, układ krążenia oraz układ nerwowy. To cenne źródło witaminy A, żelaza, magnezu oraz wapnia. Dzięki wysokiej zawartości żelaza szczególnie polecam osobom z niedokrwistością! 🙂

 

(Jeśli masz problem z tarczycą, poczytaj o wpływie kaszy jaglanej i innych pokarmów na jej funkcjonowanie albo umów się na konsultacje i terapię, by móc cieszyć się jedzeniem bez troski o jego negatywny wpływ na Twoje zdrowie!)

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *