Świąteczne przejedzenie

Pełne brzuchy? No to zastój Qi gotowy. 💚 Kto nie ma możliwości skorzystać z dobrodziejstw akupunktury, może zastosować wybiórczo te 10 poświątecznych trików, by złagodzić objawy.

Żołądek i Śledziona czyli Element Ziemi najbardziej narażony jest podczas świątecznych chwil na zaburzenia. (Choć często konkuruje z zastojem Qi Wątroby, który tworzy się na skutek napiętych relacji, stresu związanego z presją „doskonałych świąt”, powodując bóle głowy, napięcia mięśni pleców, karku, szczęki, PMS, etc.). Żołądek i Śledziona odpowiedzialne są za wchłanianie pokarmu, wytwarzanie z niego Krwi i Qi (energii życiowej) oraz transportowanie składników odżywczych do reszty ciała. Kiedy ta para narządów nie działa prawidłowo, zaczynają się kłopoty – wzdęcia, niestrawność, ból brzucha, ociężałość, zmniejszony apetyt oraz opuchnięta twarz i oczy, tworzenie się i zaleganie dużej ilości wilgoci w ciele – a tę o wiele ciężej usunąć z ciała niż tłuszcz! Brzmi znajomo? Możesz sobie pomóc!

Zastosuj:

* gorzkie pokarmy i przyprawy – pomagają Qi przejść w dół i poprawiają trawienie, słodkie (nawilżają, rozluźniają) i ostre (rozpraszają blokady) produkty i zioła oraz gorącą wodę i ruch!

  1. Zaparz napar z Chen Pi, czyli skórki suszonej mandarynki lub bio/eko skórkę pomarańczową z odrobiną cukru.
  2. Zjedz łyżeczkę mielonych nasion kozieradki i popij gorącą wodą.
  3. Zaparz herbatę z róży i owoców jujuby (chińskie daktyle Da Zao) – ten aromatyczny napój rozgrzewa żołądek, usuwa wilgoć i pomaga płynniej płynąć Qi. Zanurz pięć suszonych róż i dwa owoce jujuby w gorącej wodzie na 10 minut, a następnie wypij.
  4. Możesz dodać owoce głogu (Shan Zha) – wspomagają układ pokarmowy oraz
  5. Imbir – rozgrzewa Żołądek, eliminuje ból, porusza zastoje.
  6. Wypij słód jęczmienny z bardzo ciepłą wodą (Mai Ya) – sprzyja wydzielaniu kwasu żołądkowego, zawiera enzymy, które pomagają rozkładać skrobię. Według medycyny chińskiej Mai Ya odkaża żołądek, wspomaga trawienie i wzmacnia Qi wątroby.
  7. Przygotuj butelkę z gorącą wodą i leżąc na plecach masuj nią brzuch po posiłku. Pocieranie żołądka ruchem okrężnym pomaga w przepływie Qi Śledziony i Żołądka. Okrążaj pępek 100 razy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
  8. Jeśli koniecznie musisz pić przy posiłku, to tylko gorącą wodę.
  9. Unikaj mrożonych pokarmów – nawet podgrzane powodują zimno w układzie pokarmowym, spowalniając trawienie.
  10. Idź na l e k k i spacer, by poruszyć Qi. Jednak ważne jest, aby zachować spokój, gdyż żołądek wciąż przetwarza posiłek – energiczne ćwiczenia mogą zakłócać trawienie.

* Świetną recepturą na skutki świątecznego łasuchowania, zwłaszcza ciężkich i tłustych potraw, jest też Bao He Wan. Kto ma, ten wie

Polecam

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *