Reakcja Jarischa-Herxheimera

Reakcja Jarischa-Herxheimera

Czuliście się kiedyś gorzej po kilku dniach stosowania ziołowych mieszanek lub suplementów? Bóle głowy, mięśni, gorączka, dreszcze… Być może zaprzestaliście kuracji? To mogła być reakcja Herxa – efekt oczyszczania organizmu z pasożytów, bakterii i wirusów!

W przypadku stosowania produktów oczyszczających lub odrobaczających może dojść do pogorszenia stanu chorobowego i nasilenia symptomów. Może to prowadzić do wniosku, że terapia nie działa, a wręcz szkodzi. W toku leczenia dolegliwości słabną, aż w końcu znikają.
Dlaczego tak się dzieje? To wina toksyn, które wydzielane są z obumarłych na skutek terapii patogenów – wirusów, bakterii, grzybów, pasożytów. Jeśli organizm, a dokładnie nerki i wątroba, nie nadążą wydalać toksyn, pojawiają się objawy Herxa. Substancje przedostają się do krwiobiegu i atakują nasze komórki, wywołując różne reakcje organizmu.

Nie oznacza to, że ta reakcja musi się pojawić, a jej brak oznacza nieskuteczność terapii. Pojawienie się reakcji Herxa jest zależne od kilku czynników, przede wszystkim od organizmu człowieka i jego sile, a także zaawansowania infekcji.

Reakcja występuje najczęściej podczas leczenia boreliozy, gruźlicy, kiły, paciorkowców, gronkowców, malarii, robaczyc, etc.
Najczęstsze objawy reakcji Herxheimera: bóle i zawroty głowy, gorączka, dreszcze, bóle mięśni, kości i stawów, wysypki i zmiany skórne, zaparcia lub biegunka, potliwość, bóle zębów, kaszel, zaburzenia pracy serca, złe samopoczucie, zmęczenie, bezsenność, nadwrażliwość na dźwięk, światło i zapach.

Jak rozpoznać, że te dolegliwości to efekt oczyszczania organizmu, a nie symptom chorobowy? Jest to niestety bardzo trudne. Objawy zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku dni od rozpoczęcia regularnego stosowania, choć mogą się tez pojawić w trakcie lub po zakończeniu terapii. Należy zwrócić szczególną uwagę na moment wystąpienia objawów oraz inne czynniki, które mogłyby je wywołać: tryb życia, zmiany w diecie, środowisku. Zmiany w którymś z tych obszarów mogą wskazywać na inną przyczynę objawów.

Charakterystyczna dla tej reakcji jest dynamika objawów: często zmieniają się, przychodzą i wracają, często zupełnie inne, nawet takie, które wcześniej nie występowały podczas choroby. Z czasem słabną i całkowicie znikają – czas trwania również zależy od rodzaju infekcji, stopniu jej zaawansowania oraz organizmu pacjenta. Objawy mogą występować od kilku godzin do nawet kilku miesięcy, także z przerwami.
Jak zatem sobie pomóc, nie rezygnując z leczenia? Należy pomóc organizmowi pozbyć się toksyn. Kluczowym jest dostarczanie płynów i przeciwutleniaczy. Najlepsza będzie woda – czysta lub z dodatkiem cytryny. Przeciwutleniacze znajdziemy przede wszystkim w świeżych warzywach i owocach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na pomidory, buraki, marchew, szpinak, brokuły a wśród owoców na aronię, czarną porzeczkę, borówki, jabłka, wiśnie, żurawinę.

Ciekawą pomocą w zwalczaniu objawów Herxa są kąpiele w soli gorzkiej (Epsom) – mają one wiele zdrowotnych właściwości od poprawy nastroju, przez dostarczanie magnezu organizmowi, do wsparcia w oczyszczaniu go z toksyn. Niektórzy, aby przyśpieszyć pozbycie się niechcianych trucizn z organizmu, stosują także lewatywy.

Jeśli objawy są silne, dobrze jest chwilowo odstawić preparat lub zmniejszyć jego dawkę. Kiedy objawy ustąpią, stopniowo zaczyna się wracać do kuracji i zwiększać dawkę, stale obserwując, co mówi nam organizm.

Nie zapominajmy też o zdrowiu psychicznym i emocjonalnym – warto stworzyć przestrzeń dla relaksu, odpoczynku i wsparcia. Reakcji Herxa często towarzyszy spadek nastroju i zmęczenie – zadbajmy o siebie też w tym aspekcie.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *